Lyžaři za dva víkendy vytřídili půl tuny odpadu!

Úspěšný projekt Čistý festival, prostřednictvím kterého společnost EKO-KOM již 10 let zajišťuje třídění odpadů na letních festivalech, vyrazil na české hory. Od posledního lednového víkendu až do konce zimy mají návštěvníci vybraných akcí v lyžařských areálech v celé České republice možnost třídit odpady a získat za to recyklované odměny.

DSCF3687

Lyžaři mohou třídit odpady do speciálních barevných košů

Smyslem projektu Čistý festival//na sněhu je umožnit třídění odpadů lyžařům a účastníkům akcí v českých zimních areálech. V okolí sjezdovek jsou vždy po dobu konání akcí S ČT sport na vrchol umístěny speciálně vyrobené barevné koše na třídění plastů, papíru a plechovek. O ty se stará úklidová četa, která je sváží do velkoobjemových kontejnerů. Veškerý tříděný odpad pak z hor putuje na dotřídění a je recyklován.

Motivací k třídění odpadů mají lyžaři hned několik. Hlídka projektu Čistý festival//na sněhu odměňuje silikonovým náramkem každého, koho přistihne při třídění do barevných košů. Náramek je směnitelný za praktické zimní odměny vyrobené z recyklovaných surovin z tříděného odpadu. Kromě toho jsoudíky portálu Samosebou.cz lyžařům k dispozici vyhřívané posezení v upravených barevných kontejnerech s wi-fi připojením a nabíječkami. V neposlední řadě je velkou motivací k třídění odpadů úspora přírody a ochrana životního prostředí.

Díky projektu Čistý festival lidé ročně vytřídí desítky tun odpadů

Čistý festival//na sněhu navazuje na úspěšnou letní verzi projektu. Ta funguje s podporou portálu Samosebou.cz již od roku 2008 a umožňuje třídění odpadů v areálech letních hudebních festivalů. Do projektu je každoročně zapojeno 20 velkých českých akcí, mezi kterými nechybí Colours of Ostrava nebo Rock for People. Za 10 let trvání projektu vytřídili návštěvníci hudebních festivalů přesně 302 925 kilogramů plastů, papíru, skla a plechovek.

Lyžaři ve skiareálech oproti návštěvníkům letních festivalů nezůstávají pozadu. Během prvních dvou víkendů vytřídili celkem 424 kilogramů plastů, papíru a plechovek. Ty by normálně skončily ve směsném odpadu a na skládce. Jsme rádi, že Čistý festival//na sněhu baví a těšíme se na viděnou na zbývajících čtyřech akcích:

24. 2. – 26. 2. // Karlov // Jeseníky
10. 3. – 12. 3. // Lipno // Šumava
24. 3. – 26. 3. // Špindlerův Mlýn // Krkonoše
1. 4. – 2. 4. // finále// ČT sport na vrchol